Christmas bedrooms
Niech żyje modowy bal, czyli sylwester is coming!
Smart casual

5 powodów, dlaczego młodzi ludzie ubierają się na czarno i kochają prostotę? [GOSIA BOY]

Powrót

Jeszcze kilka sezonów temu nasze ulice pełne były młodych osób ubranych w bluzy i legginsy pokryte kolorowymi nadrukami. Dziś ludzie-reklamy burgerów, frytek, pączków i ketchupu w większości na dobre zniknęli. W efekcie utrzymującego się trendu normcore przyszedł czas na zachwyt prostotą. Krzykliwość i multikolorowe uniformy odeszły do lamusa. Młode pokolenie deklaruje, że… prostota jest najbardziej “cool”.

Najchętniej wybierają zachowawcze ubrania i kolorystykę – czerń, szarości, biel, jeans. „Rozejrzyj się wokół, kwintesencją stylu jest biały t-shirt, czarne jeansy i adidasy. Kolory? Młodzi już nie ubierają się na kolorowo” – takie wnioski padają po rozmowie ze sporą grupą tegorocznych maturzystów z Warszawy. I faktycznie, patrząc na stołeczne ulice próżno szukać koloru, są za to stylowi młodzi ludzie, dokładnie z opisu moich rozmówców.

Zaciekawiona tym zjawiskiem, zapytałam o powody takich wyborów czytelników Gosiaboy.com i Kas Kryst, odnoszącą sukcesy projektantkę młodego pokolenia, której drugie imię to “Czarny”.

IMG_3218

Jak myślisz, z czego wynika ten zwrot estetyki u młodych ludzi, którzy wykazują taką niechęć do kolorów?

Jeśli faktycznie tak jest, to trochę smutno. Te kolory w Polsce naprawdę były ważne. Mimo, że jestem wyznawczynią czerni i od 10 lat nie miałam na sobie koloru, to jestem za tym, by nasze ulice były jak najbardziej różnorodne. Mam wrażenie, że ta chwilowa moda na wyciszenie, pewną prostotę i stonowanie przeminie.

Ludzie na chwilę zmęczyli się kolorami, by ponownie do nich powrócić. Młodzi lubią trendy, lubią być modni i lubią za tym podążać. Jeszcze nie mają do końca wypracowanego własnego stylu i te poszukiwania i eksperymenty widzimy na ulicach.

Na Facebooku wykształcił się nawet ruch ludzi ubranych „na czarno”, który od miesięcy przybiera na rozmiarze. Jak oceniasz to zjawisko? Gdzie według Ciebie ma ono swoje podłoże?

Ten fanpage to strasznie dobry wskaźnik, jeżeli rozmawiamy o podejściu do czerni w polskim społeczeństwie. To nie do końca strona o modzie. To taka szczera prawda o polskiej ulicy. Niektóre osoby prezentowane tam mają w nosie trendy. Ubierają się na czarno, bo lubią, bo tak czują, bo wiąże się to z przynależeniem do danej subkultury, bo są nieśmiali, a to jest ich maska lub po prostu uważają to za proste (Czarny do czarnego? Co to za filozofia ;P). Są różne podejścia i to jest świetne. Czerń ma wiele twarzy i wiele odcieni. Nie jest jednoznaczna i to widać na tym fanpage.

IMG_0324

IMG_5186 AS

Z czym kojarzy Ci się kolor? Dlaczego nie nosisz innych kolorów?

Nie noszę, bo w innych kolorach po prostu nie czuję się sobą. Nie znaczy to jednak, że jestem smutasem. Czerń nie jest odzwierciedleniem mojej duszy w sensie dosłownym, więc nie szłabym tym tropem. Czerń daje mi poczucie komfortu i równowagi. Kolor przemycam bardzo rzadko, zwykle w dodatkach. Gdy się już zdecyduję, to jest to coś bardzo mocnego i kontrastowego. Uwielbiam łączyć czerń z bielą lub czerń z neonami. Gdy projektuję, robię zupełnie tak samo. Zawsze jestem szczera w tym jak się noszę i jaką tworzę modę. Wszystko co wychodzi spod mojej ręki włożyłabym na siebie. Uważam, że to szalenie ważne. Gdy zdecyduję się na kolorową kolekcję, to wiem, że będzie bardzo mocna, dynamiczna i nieprzewidywalna. To będzie czerń w połączeniu z bardzo mocnymi kolorami.

Czy myślisz, że to sezonowa moda, czy aspirujemy bądź zbliżamy się estetycznie do innych społeczeństw?

Myślę, że to jest sezonowa moda. Przyjdzie trend na coś innego i ulice zaczną się zmieniać pod nowe dyktando. Nie mamy jeszcze wypracowanego konkretnego stylu. Wierni czerni pozostaną wierni bez względu na modę.

Czy są inne silne trendy w modzie ulicznej, które ostatnio zauważyłaś?
Połączenie sportowego dołu z klasycznymi, czasem wręcz eleganckimi górami. Płaszcze do adidasów i wełnianych czapek, to ostatnio hicior.

IMG_3498

IMG_7877

A co na temat czerni i klasycznych upodobań mają do powiedzenia czytelnicy bloga Gosiaboy.com?

Agnieszka: A z młodym pokoleniem chyba sprawa jest prosta – w tej chwili „nosi się kolory stonowane”, zimą byli tzw. normalsi, moja 14 letnia córka żadną miarą nie założy w tej chwili różowej kurtki a rok temu tylko takie.

Anna: Stonowane kolory sprawiają, że czego ze sobą nie zestawisz i tak w 90% będzie się dobrze wyglądać. Plus jeśli się wygląda jak dziecko, a to niestety mój problem, to takie „dojrzałe” kolory sprawiają, że czuję się poważniej traktowana. (…) Wydaje mi się, że to trochę taki trend, w pewnym sensie. W końcu strony typu „Ładni ludzie ubierają się na czarno” znikąd się nie biorą…

Katarzyna: Zabawa kolorami to jedynie urozmaicenie mojego ubioru, gdyż nadruki, kiczowate napisy, coraz popularniejsze wśród marek streetwearowych, mnie odstraszają i wydaje mi się, że nie jest to tylko moje zdanie, ale większość młodych ludzi którzy starają się trzymać jakiś poziom, nie ubierze koszulki z napisem „krąży pogłoska, że jestem boska”, zdobionym wokół kolorowymi kwiatkami.

Anton: Dlaczego czerń? Bo niestety młodzież jest pod wpływem rożnych trendów z netu: tumblr (jest w ogóle depresyjnym miejscem); seriali (misfits, skins, shameless, AHS, i tak dalej); trend na depresję; trend na bycie artystą; trend na coś mądrego – to wszystko się kojarzy właśnie z czernią albo szarością, czymś takim – mi się wydaje, że właśnie dlatego czerń jest tak popularna. Próbujemy być podobni do kogoś/czegoś, co nam się wydaje fajnym.

IMG_1431

Dziękuję wszystkim Czytelnikom Gosiaboy.com za merytoryczny udział w dyskusji: http://bit.ly/dlaczegoNACZARNO

Zajrzycie też na stronę KasKryst: www.kaskryst.com
I fanpage „Ładni ludzie ubierają się na czarno”: www.facebook.com/ubierajasienaczarno

GOSIA BOY

www.gosiaboy.com

www.facebook.com/GosiaBoyBlog

 

 

Podobne tematy

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie z obecnymi ustawieniami przeglądarki.
ZGADZAM SIĘ